mehmeduzun.uzerine.c..


Haber bülteni üyeliği

mehmeduzun » Haberler !

 

 

 Diyarbakır'da Yazar Mehmet Uzun için Kürtçe Mevlit Okutuldu

Önceki Gün Hayatını Kaybeden Yazar Mehmet Uzun İçin Diyarbakır'da Kürtçe Mevlit Okutuldu.

Önceki gün hayatını kaybeden yazar Mehmet Uzun için Diyarbakır'da Kürtçe mevlit okutuldu.

İsveç'te yaşarken mide kanserine yakalanan ve memleketi Diyarbakır'a gelen yazar Mehmet Uzun, 11 Ekim'de yaşamını yitirdi. 13 Ekim Cumartesi günü aralarında Yaşar Kemal'in de bulunduğu binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verilen Mehmet Uzun için bugün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nde mevlit verildi. Mevlide, Demokratik Toplum Partisi DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, Uzun'un eşi Zozan Uzun, kızı Zeyra Uzun ile yakın akrabaları katıldı. 3 emekli imamın okuduğu mevlitte, Uzun'un

eşi Zozan Uzun ile yakınları gözyaşlarına boğuldu.

Okutulan mevlitin ardında aralarında Demokratik Toplum Partisi Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu'nun da bulunduğu yaklaık 50 kişilik grup Mardinkapı Mezarlığı'na giderek, dua edip karanfil bıraktılar. 
 

Yazar Mehmet Uzun Diyarbakır'da Toprağa Verildi

Hayatını Kaybeden Yazar Mehmed Uzun Binlerce Kişinin Katılımıyla Mardinkapı Mezarlığı'na Toprağa Verildi.

Hayatını kaybeden yazar Mehmed Uzun binlerce kişinin katılımıyla Mardinkapı Mezarlığı'na toprağa verildi.

Uzun'un vasiyeti üzerine cenaze töreninde konuşan Yaşar Kemal, "Ne olursa olsun, kimler karşı koyarsa koysun, Türkiye barışa kavuşacaktır. Ben de buna inanıyorum. Yakında bu savaş barışla bitecek ve Mehmet mezarında rahat edecek. Bu savaşın sürüp gitmesi için hiçbir sebep yok" dedi.  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden cenazesi alınan Uzun, Ulu Cami'ye getirildi. DTP'li milletvekillerinin yanısıra eski DEP'li Leyla Zana da cenaze töreninde hazır bulundu. Mardinkapı Mezarlığı'na götürülmeden önce vasiyeti üzerine konuşma yapan yazar Yaşar Kemal, Mehmet Uzun'un kişiliğinin insanlığın zenginliği olduğunu belirterek, "Orada da hatalar işlememiş, her zaman şiddeti kınamıştır. Yaşamı boyunca konuşmaları eserleriyle savaşa karşı koymuştur. Ne olursa olsun, kimler karşı koyarsa

koysun, Türkiye barışa kavuşacaktır. Ben de buna inanıyorum. Yakında bu savaş barışla bitecek ve Mehmet mezarında rahat edecek. Bu savaşın sürüp gitmesi için hiçbir sebep yok. Mehmet Uzun bu iki halkın da dilini, sözlü ve yazılı edebiyatını öğrenmiş, kaynak yapmıştır. Başta İsveç olmak üzere dünya kültürlerini de özümsemiştir. Böylesine yalın bir dille yazabilmek anca ustalara hastır. Betimlemeleri, göze batmadan, insanın haberi bile olmadan, destanlar gibi örülmüştür. Mehmet Uzun böyle bir dilin ustasıdır.

Gelecek büyük Kürt romanının ilk temel taşını koymuştur. Bu onur onundur. İnsanlığı insanlık eden her şeyden önce kültürdür. Ve dünyada hiçbir kültür hiçbir kültüre zarar vermemiş, her kültür öbür kültürü beslemiştir. Bir ülkede kültürlerin çeşitliliği, o ülkenin zenginliği, büyüklüğüdür. Mehmet'in romanı, kişiliği insanlığımızın zenginliğidir. Bu insan politikada da dimdik durmuştur. Yaşamı boyunca konuşmaları eserleriyle savaşa karşı koymuştur. Ne olursa olsun, kimler karşı koyarsa koysun, Türkiye barışa

kavuşacaktır. Ben de buna inanıyorum. Yakında bu savaş barışla bitecek ve Mehmet mezarında rahat edecek. Bu savaşın sürüp gitmesi için hiçbir sebep yok" diye konuştu.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ise Uzun'un çok genç yaşta olmasına rağmen halkına sunduğu çok büyük eseri olduğunu söyledi. Türk, "Mehmet'ten büyük bir isim kalmıştır. O halkına sunduğu değerler ve hizmetlerle halkının sesi, dili, vicdanı olmuştur" dedi.

Uzun'un yalnızca bir edebiyatçı değil, aynı zamanda siyasetçi, diplomat ve fikir insanı olduğunu belirten Türk şunları söyledi:

"Uzun vasiyetinde Şerafettin Elçi, Yaşar Kemal ve Ahmet Türk'ün konuşmasını istedi. Buradaki mesaj şudur. Düşünce farklılıklarıyla da olsa Kürtler bir araya gelmelidir, artık diyalog günüdür demek istiyor. Bu mesajları beynimize kazıyacağız. Kürtçe bir söz vardır. Boğa ölür postu kalır, yiğit ölür namı kalır. Mehmet Uzun unda namı kaldı diye konuştu".

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de Kürtçe yaptığı konuşmada, "Halkının dostu, sözünün sahibi bugün bayramdır. Kimse siyah elbiselerimize bakmasın. Üzüntümüze bakmasın. Yüzyıldır bizim topraklarımızda bayramlar üzüntülü geçiyor. Buruk bir şekilde geçiyor. Bugün de bayramımız karadır. Ancak halkımız bu zahmetlerimizi gökteki kar ve buzu eritecek" dedi.

Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı cenaze töreninde Uzun'un cenazesi yakınlarının gözyaşları arasında Mardinkapı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Yazar Mehmet Uzun Diyarbakır'da Toprağa Verildi

Geçtiğimiz hafta perşembe günü hayatını kaybeden yazar Mehmet Uzun, Diyarbakır'da toprağa verildi. Uzun zamandır kanser hastalığından dolayı tedavi gören Uzun'un cenaze törenine, siyaset, edebiyat, işadamları ile sevenleri katıldı.

Geçtiğimiz hafta perşembe günü hayatını kaybeden yazar Mehmet Uzun, Diyarbakır'da toprağa verildi. Uzun zamandır kanser hastalığından dolayı tedavi gören Uzun'un cenaze törenine, siyaset, edebiyat, işadamları ile sevenleri katıldı.

Mehmet Uzun'un cenazesi, eşi Zozan Uzun ve yakın akrabaları tarafından sabah saat 10.30'da Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Morgu'ndan alındı. Uzun'un ailesi ve bazı yakınları cenazesinin alınması sırasında fenalık geçirdi. Uzun'un cenazesi alkış ve zılgıtlar eşliğinde Suriçi semtinde bulunan Ulu Cami'ye getirildi. Cenaze törenine DTP'li milletvekilleri, yazar Yaşar Kemal, KADEP Başkanı Şerafettin Elçi de katıldı.

Mehmet Uzun Uğurlanıyor

Uzun Yıllardır Tedavi Gördüğü Kanser Hastalığına Yenilen Kürt Yazar Mehmet Uzun'un Cenazesi, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Morgu'ndan Alkış ve Zılgıtlar Eşliğinde Alınarak, Cenaze Namazının Kılınacağı Ulu Cami'ye Getirildi. Uzun'un Naaşı, Mardinkapı Mezarlığı'na Toprağa Verilecek.

-Uzun yıllardır tedavi gördüğü kanser hastalığına yenilen Kürt yazar Mehmet Uzun un cenazesi, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Morgu'ndan alkış ve zılgıtlar eşliğinde alınarak, cenaze namazının kılınacağı Ulu Cami'ye getirildi. Uzun'un naaşı, Mardinkapı Mezarlığı'na toprağa verilecek.

DİYARBAKIR(ANKA) - Geçtiğimiz perşembe günü, uzun süredir tedavi gördüğü kanser hastalığına yenilen Kürt edebiyatının en önemli isimlerinden Mehmet Uzun, Diyarbakır'da binlerce kişinin katıldığı bir törenle son yolculuğuna uğurlanıyor.

Uzun'un cenazesi, eşi Zozan Uzun ve yakın akrabaları tarafından sabah saat 10.30'da barışı simgeleyen beyaz bir örtüye sarılarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Morgu'ndan alındı. Uzun'un ailesi ve bazı yakınları cenazesinin alınması sırasında fenalık geçirdi. Aile fertlerinin sakinleştirilmesinin ardından, Uzun'un cenazesi alkış ve zılgıtlar eşliğinde Suriçi Semti'nde bulunan Ulu Cami'ye doğru yola çıkarıldı. Sarı, kırmızı, yeşil çiçeklerle süslenen cenaze aracına onlarca araçtan oluşan bir konvoy eşlik etti.

Dağkapı Meydanı'nda durdurulan cenaze arabasına, aralarında Yaşar Kemal, Muhsin Kızılkaya, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP'li milletvekilleri ve belediye başkanları, İsveç Büyükelçisi Christer Asp ile çok sayıda Kürt yazar ve şairin bulunduğu kalabalık bir grup, Ulu Cami'ye kadar eşlik etti. Grup, Kürtçe "Em ji bir nakin (Seni Unutmayacağız)" yazılı pankart açtı ve "Şehid na mırın (Şehitler Ölmez)" şeklinde sloganlar attı. Ulu Cami avlusunda gerçekleştirilecek tören için, avlunun ortasına bir kürsü kurulurken, caminin ve etraftaki binaların duvarlarına Mehmet Uzun un resimleri asıldı.

Yazar Mehmet Uzun İçin Cenaze Töreni Düzenlendi 

                           Yazar Mehmet Uzun için tören düzenlendi (1)

Kanser hastalığından dolayı tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Reanimasyon Servisi'nde iki gün önce hayatını kaybeden Kürt yazar Mehmet Uzun için Ulu Cami önünde tören düzenlendi.

Kanser hastalığından dolayı tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Reanimasyon Servisi'nde iki gün önce hayatını kaybeden Kürt yazar Mehmet Uzun için Ulu Cami önünde tören düzenlendi.

Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Uzun'un hayatı hakkında bilgi verildi. Kalabalık katılımın olduğu törende yazar Yaşar Kemal, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından cenaze, alkışlar arasında defnedilmek üzere Mardinkapı Mezarlığı'na gönderildi.

Mehmet Uzun'un Cenazesi Alkışlar Eşliğinde Hastaneden Alındı

Yakalandığı Mide Kanseri Nedeniyle Hayatını Kaybeden Yazar Mehmet Uzun'un Cenazesi, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Morgundan Alkış ve Zılgıtlarla Alındı.

İsveç'ten 13 Temmuz 2006 tarihinde Diyarbakır'a dönüş yapan Mehmet Uzun, uzun süre tedavi gördüğü hastanede 2 gün önce hayatını kaybetmişti. Uzun'un cenazesinin alınması için annesi Asiye Uzun, eşi Zozan Uzun, çocukları Alan ve Zerya ile yakın arkadaşları sabah saatlerinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morgu önüne geldi. Annesi Asiye Uzun da oğlu için Kürtçe ağıtlar yaktı. Törene katılanlar yakalarına "Seni unutmayacağız" yazılı ve üzerinde Uzun'un fotoğrafının bulunduğu kokartlar taktı. Kısa bir bekleyişin ardından Uzun'un cenazesi Muhsin Kızılkaya, Şehmus Diken ve Adem Avcıkıran ve Lal Laleş'in omuzlarında morgdan çıkarılarak, cenaze aracına taşındı. Uzun'un cenazesi alkış ve zılgıtlar eşliğinde Suriçi semtinde bulunan Ulucami'ye doğru yola çıkarıldı. Cenaze aracına onlarca araçtan oluşan bir konvoy eşlik etti.

Uzun'un vasiyeti üzerine cenaze töreninde konuşma yapması beklenen yazar, Yaşar Kemal DTP Grup Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile eski bakanlardan Şerafettin Elçi'nin de Diyarbakır'a geldiği öğrenildi.

Editör Bilgileri

Rsn


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi